26 maja 2013

Serj Tankian - Harakiri (2012) - recenzja albumu

Serj Tankian - Harakiri
Harakiri jest trzecim solowym albumem Serja Tankiana, członka kultowej grupy System of a Down. Jak nietrudno się domyślić, również w przypadku tego albumu, wszystkie utwory są napisane w całości przez Tankiana (poza tekstem do utworu Weave On, którego autorem jest Steven Sater). Serj zajął się również miksowaniem i produkcją muzyczną albumu. Singlami promującymi album były Figure It Out (wydany 1 maja 2012), Cornucopia (4 czerwca 2012) i tytułowy Harakiri (20 czerwca 2012).

Tytuł albumu (a także promującego go utworu), oznaczający rytualne japońskie samobójstwo, nawiązuje do masowych zgonów zwierząt, według Tankiana, impulsem do napisania piosenki była śmierć tysięcy ptaków i ryb w Beebe w stanie Arkansas. Więcej o tym wydarzeniu możecie przeczytać tutaj.

Patrząc na sam tytuł albumu możemy nabrać przekonania, że podobnie jak poprzednie płyty artysty i ta będzie nieść ze sobą jakieś przesłanie, poruszy istotne, według artysty, kwestie. Mamy więc tu, poza wspomnianym wcześniej Harakiri, również coś o miłości, łączącym się z nią wrażeniem życia w utopii, "czerpania" z rogu obfitości w utworze Cornucopia; pogwałceniu wolności i udawaniu przez nas, że wszystko jest, jak być powinno, materializmie, w utworze Figure It Out, zakręcony, ale jednocześnie łatwo wpadający w ucho Ching Chime, nawiązujący do naszego otoczenia Butterfly. Oprócz tych utworów, na płycie znajdziemy jeszcze sześć innych, każdy z nich ma swoją siłę, przesłanie i ciekawą kompozycję. Cały album jest spójny, jednocześnie będąc przy tym inny brzmieniowo od poprzednich dokonań artysty. Do dwóch spośród wszystkich utworów, nagrano tradycyjne teledyski - Figure It Out (opublikowano 25 maja), Harakiri (11 lipca). Animowanych teledysków natomiast doczekały się Occupied Tears oraz Uneducated Democracy.

Serj Tankian
Krążek został wydany w tradycyjnym, plastikowym jewel-case, oprócz samej płyty znajdziemy tam również kod rabatowy (10%) na zakupy w sklepie serjtankian.com (ważny do lipca 2013), reklamę aplikacji do miksowania utworów (dostępna w AppStore). Oprócz kodu rabatowego znajdziemy również, wiele skromniejszą niż przy Elect the Dead, książeczkę z tekstami piosenek. Jej niedużą objętość zapewne należy tłumaczyć dbałością o środowisko.

Szczerze mówiąc, przy pierwszym odsłuchaniu, płyta do mnie zupełnie nie trafiła, stwarzała wrażenie chaotycznej, niespokojnej, jednak z każdym kolejnym jej odsłuchaniem, ze stopniowym wgłębianiem się w zawiłości jej tekstów zacząłem ją lubić coraz bardziej. Finalnie, jest to jedna z moich najbardziej ulubionych płyt minionego roku. Jestem przekonany, że przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom twórczości Tankiana i dokonań, kultowego już w pewnych kręgach, System of a Down.
Recenzję debiutanckiego albumu Serja Tankiana - Elect the Dead znajdziecie tutaj.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz