04 sierpnia 2013

Limbo - recenzja gry niezależnej

Limbo
Limbo jest grą platformowo-logiczną studia Playdead. Ukazała się na Xbox Live Arcade (2010 rok), Playstation Network oraz Steam (2011 rok). Tytuł szybko zyskał na popularności, zwłaszcza za sprawą niespotykanej do tej pory stylistyki - gra jest czarno-biała, wzbogacona o specjalne filtry, a ilość dźwięków obecnej w grze jest minimalna. Wszystko to stwarza niepowtarzalny klimat i wyróżnia tytuł na tle pozostałych gier twórców niezależnych.

W Limbo gracz wciela się w bezimiennego chłopca, chcącego odnaleźć swoją siostrę. Świat, który dane mu będzie przemierzać jest wręcz naszpikowany niebezpieczeństwami, groźnymi stworzeniami i machinami. Wszystko to przedstawione jest w sposób dwuwymiarowy a zachowania bohatera regulowane są przez zaimplementowany w tytuł system fizyki.

Podczas rozgrywki będzie nam dane przemierzać zarówno las, jak i miejską dżunglę (konkretniej rzecz ujmując jest to rozpadające się miasto). Dane nam będzie rozwiązać dość dużą ilość zagadek. Często aby wpaść na ich rozwiązanie będziemy musieli przeprowadzić kilka prób, podczas tych zakończonych niepowodzeniem, nasz bohater prawdopodobnie poniesie śmierć. Sam deweloper określił styl rozgrywki stylem próby i śmierci.

Główny bohater gry - bezimienny chłopiec, którym przyjdzie nam sterować potrafi skakać, wspinać się, pchać i ciągnąć przedmioty a także używać różnego typu dźwigni i przełączników. Podczas gry napotykamy wiele pułapek takich jak na przykład sidła. Poza tym na każdym kroku w świecie Limbo czają się stworzenia, które chcą uśmiercić naszego bohatera.

fragment rozgrywki w Limbo
Wspominając wcześniej o fizyce, miałem na myśli przede wszystkim pojawiające się w późniejszym etapie rozgrywki zagadki, do rozwiązania których będziemy musieli sterować maszynami ingerującymi w pole elektromagnetyczne oraz grawitację. Mamy tu więc również, drobny ale jednak, element edukacyjny. Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę, że animacje przedstawiające śmierć bohatera są bardzo brutalne, często widać obcięcie głowy bohatera. Całe szczęście możemy włączyć filtr ściemniający ekran podczas tych animacji.

Grając w Limbo, tak jak przy większości współczesnych produkcji, mamy okazję odblokować osiągnięcia, z których część jest niezwykle trudna do zdobycia, na przykład przejście całej gry ginąc nie więcej niż pięciokrotnie.

Limbo z uwagi na swoją odmienność i pomysłowość zostało dość ciepło przyjęte przez recenzentów oraz samych graczy. Gra została nawet dwukrotnie nagrodzona podczas Festiwalu Gier Niezależnych a także była trzecim najlepiej sprzedającym się tytułem na Xbox Live Arcade. Zdecydowanie świadczy to na korzyść tytułu.

Limbo moim zdaniem jest udanym, klimatycznym, pomysłowym tytułem. Problemem może być nieco zbyt wysoka cena jak na polskie realia, biorąc pod uwagę długość gry. W każdym razie, gdy tylko Limbo znajdzie się w promocji, polecam jej zakup oraz spróbowanie swoich sił w tej niezwykłej grze logicznej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz