14 września 2013

TP-Link TL-WDR4300 - recenzja routera

front routera TP-Link TL-WDR4300
TL-WDR4300 to dwuzakresowy, wyposażony w dwa porty USB oraz trzy anteny, router firmy TP-Link. Router spakowany jest w estetyczne, średniej wielkości pudełko, przedstawiające jego główne funkcje i zalety. Wewnątrz opakowania oprócz urządzenia, znajdziemy również skrócone instrukcje (w tym również w języku polskim), zasilacz, płytę CD (kreator na niej zawarty bardzo upraszcza konfigurację), trzy anteny Wi-Fi oraz rozsądnej długości kabel Ethernet (RJ-45). Cieszy zwłaszcza ten ostatni, gdyż w niektórych przypadkach producenci dołączają zbyt krótkie, moim zdaniem, kable. Tak więc, zawartość pudełka jest w moim przekonaniu wystarczająca, niczego w zestawie nie brakuje.

To, co może nieco zaskoczyć po wyjęciu routera z opakowania to jego rozmiar - jest dość duży ale przy tym lekki. Jak przystało na produkt z tej półki cenowej, wykonaniu urządzenia nie można nic zarzucić, wszystko jest dobrze spasowane, nic nie skrzypi, nie ugina się. Na przedniej ściance TL-WDR4300 znajdziemy szereg dużych, bardzo wyraźnych kontrolek, których zadaniem jest sygnalizacja stanu urządzenia (np. tego, czy router jest włączony, stanu Wi-Fi, połączeń przewodowych oraz dostępu do internetu). Z tyłu urządzenia znajdziemy trzy wejścia na anteny, gniazdo zasilania, włącznik/wyłącznik, przełącznik włączający/wyłączający sieć Wi-Fi (bardzo przydatna rzecz), dwa porty USB i kontrolki ich działania, port WAN, cztery porty LAN oraz przycisk Reset/WPS (dzięki niemu w łatwy sposób nawiążemy połączenie z siecią)

Dzięki swojej dwupasmowości (Wi-Fi działa niezależnie w dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz oraz 5 GHz, tworząc dwa niezależne punkty dostępowe) router pozwala na osiąganie bardzo wysokich prędkości transmisji bezprzewodowych. Jest to odpowiednio 300 Mb/s oraz 450 Mb/s dla pasm 2,4 GHz i 5 GHz. Łącznie jest to aż 750 Mb/s. Dzięki czemu mamy gwarancję stuprocentowego wykorzystania naszego łącza internetowego a także bardzo wysokiego komfortu pracy w sieci lokalnej (np. współdzielenie dużych plików). W przypadku połączenia przewodowego, urządzenie wyposażone jest w pięć gigabitowych portów Ethernet (w tym jeden port WAN).


tył routera TP-Link TL-WDR4300
Wbudowane dwa porty USB możemy użyć do podłączenia zwykłej drukarki, dzięki czemu ta może stać się drukarką sieciową, do której dostęp będą mieli wszyscy podłączeni do sieci (bardzo wygodna rzecz, gdy z jednej drukarki zmuszone jest korzystać kilka osób, nieważne czy w domu, czy w biurze, czy połączeni są kablem Ethernetowym czy przez sieć Wi-Fi, wszystko działa bez zarzutu). Do USB możemy podłączyć również pendrive lub dysk zewnętrzy, dzięki czemu do plików zawartych na nim mają dostęp wszyscy użytkownicy sieci. Urządzenie podłączone przez USB może działać jako serwer multimediów lub serwer FTP.

Kolejną zaletą routera TP-Link TL-WDR4300  jest funkcja IP QoS, której zadaniem jest kontrola przepustowości w taki sposób, aby jeden użytkownik nie mógł nadużywać łącza a co za tym idzie, zakłócać pracy pozostałym osobom. Warto również wspomnieć, że router pozwala na udostępnienie łącza gościom (możemy również ustawić maksymalną przepustowość dla gości) a także aktywację kontroli rodzicielskiej.

TP-Link TL-WDR4300 - interfejs webowy
Do interfejsu webowego dostajemy się poprzez adres http://tplinklogin.net/ a sam jego wygląd nie odbiega od tego, który użyto w innych produktach firmy. Jest przejrzyście, nieco ascetycznie, wszystkie opcje umiejscowione są w logicznych i łatwo dostępnych miejscach.

TP-Link TL-WDR4300 jest solidnym, wartym swojej ceny routerem, wyposażonym w wiele dodatkowych funkcji, czasem bardziej, czasem mniej przydatnych jednak sprawia to, że jest to sprzęt bardzo elastyczny, spełniający oczekiwania bardzo różnych użytkowników. Jeśli tylko planujesz zakup/wymianę routera i masz trochę wolnego miejsca na biurku lub innym meblu, polecam zakup modelu TL-WDR4300.





Egzemplarz do recenzji dostarczyła firma TP-Link


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz