15 listopada 2013

Powerex MH-C9000 - recenzja procesorowej ładowarki

Maha MH-C9000
MH-C9000 jest jedną z topowych ładowarek akumlatorków NiMH oraz NiCD w rozmiarze AA i AAA. Urządzenie wyposażono w cztery niezależne gniazda na ogniwa AA/AAA, dzięki czemu możemy ładować zarówno jeden jak i nawet cztery akumlatorki, niezależnie od tego, czy wszystkie są na podobnym poziomie naładowania, czy też nie.

Ładowarkę wyposażono w podświetlany ekran LCD wyświetlający status urządzenia (tryb pracy, napięcie, czas ładowania, informację o zakończeniu pracy). Do obsługi urządzenia użyjemy czterech klawiszy: dwóch kierunkowych, jeden do zmiany slotu, którego ustawień dokonujemy oraz przycisku Enter, służącego akceptacji wprowadzonych przez nas ustawień. Ekran jest bardzo czytelny, głównie za sprawą podświetlenia. Szkoda tylko, że nie pomyślano o daniu użytkownikowi możliwości wygaszenia ekranu podczas pracy urządzenia. Ponieważ podświetlenie jest bardzo jasne, dla niektórych zasypianie w jednym pomieszczeniu z pracującą ładowarką może być nie lada wyzwaniem.

MH-C9000 podczas pracy
Jeżeli chodzi o podstawowe funkcje urządzenia, czyli ładowanie i rozładowywanie: mamy do dyspozycji 19 prądów ładowania (od 0,2A do 2.0A) oraz 10 prądów rozładowywania: od 0,1A do 1,0A. Ładowanie standardowych akumlatorków, z użyciem zalecanego przez producenta ładowarki prądu ładowania, nie powinno zająć więcej niż dwie godziny. Oczywiście proces ten możemy zarówno przyspieszyć, jak i spowolnić (przesada w obydwie strony nie jest zalecana). Producent zaleca, aby akumlatorki ładowane były prądem odpowiadającym 1/2 pojemności baterii, z zastrzeżeniem, żeby nie był on niższy niż 1/3 pojemności ani wyższy niż jej całkowita pojemność. Po zakończeniu cyklu ładowania urządzenie wyświetla informację, ile prądu udało się wpompować w ogniwo.

Poza dwoma podstawowymi trybami pracy, użytkownikom oddano również do dyspozycji funkcje: Refresh&Analyze (funkcja ta ładuje akumlatory, po czym następują dwie godziny przerwy, następnie rozładowuje je, ponowna przerwa i ponowne naładowanie. Procesu tego dokonujemy, gdy efektywność akumlatorków spada. Producent zaleca, aby używać tego tryby co 10 cykli ładowania akumlatorów NiMH), Break-In-Mode (baterie ładowane są przez 16 godzin prądem 0,1A, następnie rozładowywane prądem 0,2A, po którym następuje godzinna przerwa a następnie ponowne, 16-godzinne ładowanie. Proces ten zalecany jest w przypadku nowych ogniw oraz co 30 cykli ładowania w przypadku baterii NiMH. Cały proces trwa od 39 do 45 godzin i poprzedzony jest badaniem pojemności akumlatora) oraz Cycle Mode, który kolejno ładuje i rozładowuje ogniwa (zaprogramowaną przez użytkownika ilość razy).

Ładowarkę wyposażono w szereg zabezpieczeń zapobiegających uszkodzeniu zarówno jej samej, jak i ładowanych ogniw. W przypadku, gdy temperatura ładowanego ogniwa przekroczy wartość krytyczną, aktualnie trwający proces zostanie zakończony. MH-C9000 wykonana jest z plastiku dobrej jakości, spasowanie elementów nie budzi żadnych zastrzeżeń, rozkładana nóżka pod urządzeniem sprawia natomiast, że odprowadzanie ciepła z ładowarki może być jeszcze bardziej efektywne.

W niewielkim pudełku poza samą ładowarką znajdziemy również zasilacz sieciowy, instrukcję obsługi (wyłącznie w języku angielskim) oraz broszurkę reklamującą inne produkty firmy MAHA. MH-C9000 objęta jest 36-miesięczną gwarancją producenta. Do jej pracy nie mam żadnych zastrzeżeń, do tej pory jeszcze mnie nie zawiodła a używam jej już od kilku miesięcy. W chwili obecnej, jej ceny wahają się od 160 do 200 zł i w moim przekonaniu warta jest tej ceny.




1 komentarz:

  1. Ja rozglądam się właśnie za nową ładowarką sieciową. Który z tych produktów: <a href="https://hamamobile.pl/ladowarki-sieciowe>https://hamamobile.pl/ladowarki-sieciowe</a> polecasz mi kupić?

    OdpowiedzUsuń