08 listopada 2013

Stephen King - Wilki z Calla (Mroczna Wieża t. 5) - recenzja książki

Stephen King -Wilki z Calla
Wilki z Calla, piąty tom sagi fantasy Stephena Kinga, Mroczna Wieża jest bezpośrednią kontynuacją tomu czwartego - Czarnoksiężnik i Kryształ. Pomimo, że tom poprzedzony jest streszczeniem wydarzeń z poprzednich części, nie jest zalecane, a moim zdaniem nawet byłoby zbrodnią, zaczynanie lektury sagi od piątego tomu, zwłaszcza z perspektywy tego, co wydarzy się w kolejnych tomach.

Wilki z Calla podzielone są na trzy części. Znajdziemy tu również prolog Pokur oraz epilog Jaskinia Przejścia. W prologu autor przedstawia czytelnikowi, czym są tak zwane pokury. Okazuje się bowiem, że na mieszkańców Calla Bryn Sturgis raz na kilkadziesiąt lat napadają niebezpieczne stworzenia, nazywane Wilkami. Podczas każdego ze swoich napadów uprowadzają dzieci, które co prawda po jakimś czasie wracają do rodzin, jednak są odmienione - bardzo szybko rosną, są silne jednak delikatnie rzecz ujmując, nie grzeszą inteligencją. Będziemy również świadkami narady mieszkańców miejscowości, rozważających, czy należy stawić czynny opór nadciągającym przybyszom (o tym, że Wilki przybywają, poinformował ich Andy, robot-posłaniec (I Wiele Innych Funkcji)).

Część pierwsza, Trans ukazuje głównych bohaterów sagi - rewolwerowców: Rolanda, Susannah, Eddiego i Jake'a oraz jego wiernego billy-bumblera, Eja po tym, jak Roland zdążył opowiedzieć pozostałym historię swojej młodości. Szybko orientują się, że są obserwowani, jednak nie reagują na to, czekając na reakcję obserwujących ich ludzi. Okazują się nimi mieszkańcy Calla Bryn Sturgis, którzy zdecydowali się poprosić o pomoc w walce z Wilkami wędrujących rewolwerowców.

wilk według użytkownika ursus327
z serwisu deviantart.
źródło: http://goo.gl/RFvPjt
W części tej przeniesiemy się również do Nowego Jorku, gdzie zobaczymy niesamowitą różę rosnącą na pustej parceli, której właścicielem jest księgarz, Calvin Tower. Poznamy również kobietę mówiącą o sobie matka - Mia. Jest ona kolejną osobą "drzemiącą w ciele" Susannah. Jak się okazuje później, jest ona w ciąży a jej najważniejszym celem stanie się zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku.

W drugiej części, zatytułowanej Opowieść posłuchamy tego, co mają do powiedzenia mieszkańcy miasteczka. Najważniejszą z opowieści będzie ta, którą przedstawi księdz Callahan (będący głównym bohaterem powieści Miasteczko Salem). W trzej zaś części, zatytułowanej Wilki, będziemy świadkiem walki ka-tet i mieszkańców Calla z wrogiem. Wilki z Calla przedstawiają również rodzącą się przyjaźń między rewolwerowcem Jakiem i Bennym, mieszkańcem Calla Bryn Sturgis.

Co charakterystyczne dla Stephena Kinga, również i ta książka pełna jest odwołań do prawdziwych wydarzeń, marek, dzieł muzycznych a także również innych książek. Najlepszym tego przykładem jest wspomniana przed chwilą obecność księdza Callahana, bohatera innej powieści.

Wydawcą książki w Polsce, podobnie jak i poprzednich tomów, jest wydawnictwo Albatros a tytuł dostępny jest zarówno w wersji papierowej, jak i w formie ebooka. W przypadku wersji papierowej niestety nie ustrzeżono się problemów z łatwo "łamiącym się" grzbietem, jednak nie rozkładając książki nadmiernie, można ustrzec się tego problemu. Do użytej czcionki nie mam zastrzeżeń, jest czytelna, mimo, że nieco mniejsza niż w przypadku pozostałych tomów sagi.

Czy przyjaźń z Bennym uśpi czujność młodego rewolwerowca, Jake'a? Kto z mieszkańców jest zdrajcą donoszącym o wydarzeniach samym Wilkom oraz kim tak właściwie oni są i w jakim calu porywają dzieci? O tym musicie się przekonać sami. Książkę czyta się dobrze, napisana jest prostym językiem, wstawiane raz na jakiś czas neologizmy nie przeszkadzają ponieważ ich znaczenie jest zawsze dobrze wyjaśnione. Fabuła jest wciągająca, pełna nieoczekiwanych zwrotów. Moim zdaniem warto przeczytać Wilki z Calla. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz