19 marca 2013

Stephen King - Dallas '63

www.stephenking.pl/ www.proszynski.pl/

Data I wyd. polskiego: 8 listopada 2011
Pierwszy wydawca polski: Prószyński i S-ka
Przekład: Tomasz Wilusz
ISBN: 978-83-7648-967-4


Dallas '63 to powieść autorstwa Stephena Kinga, przez wielu uważanego za amerykańskiego króla horroru, której premiera miała miejsce w 2011 roku. Pomimo, że autor znany jest głównie z horrorów (poza horrorami napisał również doskonałą sagę fantasty Mroczna Wieża a także, kultowy już, Bastion i wiele scenariuszy filmowych), powieść nie jest horrorem. Tytuł utworu (w oryginale 11/22/63) nawiązuje do zamachu na Kennedy'ego, jednak wbrew pozorom stanowi on tylko tło dla wydarzeń przedstawionych w książce, przez większość czasu jest dość odległym wydarzeniem, któremu główny bohater będzie usiłował zapobiec.

Skoro już jesteśmy przy głównym bohaterze, jest nim nauczyciel angielskiego, Jake Epping, któremu właściciel lokalnego baru, Al, zdradza swoją tajemnicę. Pokazuje mu, znajdujący się w jego spiżarni, portal do roku 1958 roku. Kucharz przekonuje go, aby ten podjął się zadania ocalenia prezydenta Kennedy'ego. Tak właściwie to nie pozostawia nauczycielowi właściwie żadnego wyboru, stawia go przed faktem dokonanym. W ten sposób Jake, już jako George Amberson, zaczyna swoje życie w świecie przeszłości, gdzie poznaje piękną szkolną bibliotekarkę.

Tak jak wspomniałem już wcześniej, zamach stanowi tylko tło i odległy cel protagonisty. Książka zmusza do rozważań na temat tego, jak pozornie małe i nieistotne decyzje są w stanie wpłynąć na przyszłość wielu ludzi lub nawet całego świata. Pokazuje również, paradoksy, które niosą ze sobą podróże w czasie oraz różnice w mentalności ludzi żyjących w latach 50. i 60. oraz tych żyjących współcześnie.

Rzeczą, do której Stephen King zdążył nas już przyzwyczaić są liczne nawiązania do popkultury oraz do innych swoich dzieł. Nie wyjawiając szczegółów, chciałbym polecić przeczytanie horroru To przed omawianym Dallas '63 abyśmy mogli zobaczyć dość wyraźne nawiązania do dzieła sprzed lat.

Jeżeli zaś chodzi o polskie wydanie książki, podjęło się go wydawnictwo Prószyński i S-ka, które jak zwykle stanęło na wysokości zadania. Projekt okładki jest klimatyczny i estetyczny, papier lekki i przyjemny w dotyku a sama książka się nie łamie, nie rozkleja i nie pęka.

Czy Jake spełni powierzone mu przez Ala zadanie zapobiegnięcia zamachowi i ewentualnie, jakie to będzie miało skutki dla świata? Przekonasz się o tym po przeczytaniu powieści, bo to, że przeczytania jest warta jest pewne.

3 komentarze:

  1. Też natrafiłem na tą książkę (http://przeczytalem.pl/fantasy-sf/dallas-63-stephen-king/ ).
    Do stylu nic nie mam - mistrz w najlepszym wydaniu.
    Ale tetam mógł jednak znaleźć mniej wyeksploatowany przez wszystkich naokoło...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zgadzam się, temat JFK, bo domyślam się, że o to konkretnie Ci chodzi, był już przez wielu przerabiany, jednak można było się spodziewać, że i Stephen o tym napisze (już na przykład w Mrocznej Wieży określił Kennedy'ego jako "współczesnego" rewolwerowca, co dość wyraźnie pokazuje nastawienie Kinga do tragicznie zmarłego prezydenta)

      Usuń
  2. Większa część książki to porównanie naszych czasów i tamtych. Zaczyna się sielankowo, wszystko taniej, mniej zanieczyszczenia. Ale potem autor przypomina jak wielki był wtedy rasizm, jak traktowano kobiety itd. Ciekawa jest też historia alternatywna - jak by świat wyglądał gdyby nie zabito JFK. King podszedł do tego bardzo naukowo i jego wersja jest dość prawdopodobna. Co nasuwa kolejną myśl - zmarły bohater często ma większą siłę niż żywy.

    OdpowiedzUsuń