07 października 2013

Stephen King - Cztery Pory roku - recenzja zbioru opowiadań

Cztery Pory Roku
Cztery Pory Roku są zbiorem opowiadań, który swoją popularność zawdzięcza głównie pierwszemu z nich, opowiadaniu Skazani na Shawshank, którego ekranizacja była nominowana do Oscara aż siedmiokrotnie. Cykl podzielono na cztery części, pierwszą z nich - Wiosną jest wspomniane Skazani na Shawshank, Latem - Zdolny Uczeń, Jesienią - Ciało a Zimą - Metoda Oddychania.

Skazani na Shawshank  jest opowieścią o Andym, niesłusznie skazanym na karę dożywotniego więzienia za morderstwa, których nie popełnił. Wrodzony spryt, inteligencję i znajomość rynku finansowego postanawia użyć do uknucia misternego planu ucieczki, który zaskoczy zarówno sadystycznych pracowników więzienia, jak i nawet współwięźniów. Ekranizacja opowiadania odniosła wielki sukces, przez wielu uznawana jest za jeden z lepszych filmów w historii kina. Co ciekawe jednak, popularność zdobył dopiero gdy ukazał się na kasetach i płytach, podczas wyświetlania w kinach nie gromadził dużej widowni.

Zdolny Uczeń, drugie opowiadanie ze zbioru Cztery Pory Roku przedstawia historię młodego chłopaka, Toma Bowdena, którego pasją jest historia. Najbardziej interesuje go tematyka hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Europie. Dzięki swojej spostrzegawczości odkrywa, że jeden z jego sąsiadów jest byłym hitlerowcem. Swoje odkrycie postanawia zachować dla siebie i decyduje się na szantaż starca, aby ten opowiedział mu historię tamtych czasów. Mężczyzna początkowo negatywnie nastawiony, później przypomina sobie czasy wojny i wchodzi w swoją rolę. Opowieści te odegrają dużą rolę na psychice młodego chłopaka. Zdolny Uczeń również został zekranizowany - w Polsce pod tytułem Uczeń Szatana, jednak ta ekranizacja jest moim zdaniem bardzo przeciętna, głównie za sprawą zmienionego zakończenia. O wiele lepiej jest przeczytać to krótkie opowiadanie niż obejrzeć film powstały na jego podstawie.

Ciało opowiada o czwórce dwunastoletnich przyjaciół, którzy wyruszają we wspólną podróż do lasu aby zobaczyć na własne oczy ciało nieboszczyka - poszukiwanego chłopca. Podczas swojej wędrówki napotykają na wiele trudności a nawet niebezpieczeństw, przez co będą zmuszeni zmierzyć się ze swoimi problemami i lękami. Dzięki tej wspólnej przygodzie będą mogli poznać się lepiej, wzmocnić swoją przyjaźń. Opowiadanie zostało zekranizowane (moim zdaniem jest to dobra ekranizacja) pod tytułem Stań przy Mnie.

Ostatnim opowiadaniem wchodzących w skład zbioru jest Metoda Oddychania, której narratorem jest Manhattański prawnik, który dołącza do przeciwnego klubu, którego członkowie poza czytaniem, rozmowami i grą w bilard i szachy, opowiadają również dziwne, często również makabryczne historie. Kluczowym jest opowieść Metoda Oddychania, które przedstawia Dr. Emlyn McCarron. Dotyczy ono jego pacjentki z początków praktyki lekarskiej. Szczerze mówiąc, opowiadanie to zdecydowanie mnie nie zachwyciło, sprawia wrażenie niewykorzystanego potencjału.

Generalnie, zwłaszcza z uwagi na pierwsze trzy spośród czterech opowiadań, Cztery Pory Roku są pozycją obowiązkową dla miłośników literatury. Nie są to co prawda horrory, czego można się spodziewać widząc nazwisko autora, jednak w żadnym wypadku nie jest to wada. O tym, że są to dzieła godne uwagi, świadczyć może również zainteresowanie nimi ludzi z branży filmowej, co samo w sobie jest już rekomendacją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz