22 października 2013

Windows 8.1 - co nowego?

Windows 8.1 to najnowsza aktualizacja najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie. Jest to jednocześnie najbardziej aktualna wersja systemu Windows. Jako aktualizacja jest bardzo nietypowa, ponieważ traktowana jest jako upgrade systemu a samej jej instalacji dokonuje się poprzez sklep z aplikacjami a nie przez narzędzie Windows Update.

Upgrade'u do Windowsa 8.1 można dokonać zarówno z Windowsa 8, jak i jego wcześniejszych edycji (w tym wypadku plik instalacyjny zmuszeni będziemy pobrać z witryny Microsoftu). W przypadku uaktualnienia z Windowsa 8, update "waży" około 3 GB, całe szczęście podczas procesu jego pobierania oraz częściowo instalacji, możemy bez przeszkód korzystać z komputera. Sam proces instalacji jest stosunkowo długi jednak w większości przypadków przebiega bezproblemowo. Napotkać oczywiście jednak możemy opinie ludzi, którym aktualizacja przysporzyła nieco problemów dlatego przed jej instalacją zalecałbym utworzenie kopii zapasowej najważniejszych plików.

Co nowego wprowadza Windows 8.1 w stosunku do swojego poprzednika - Windowsa 8? Przede wszystkim widać, że Microsoft wsłuchał się w głosy użytkowników - poprawiono wiele, czasem irytujących niedoróbek, dano użytkownikowi więcej możliwości do personalizacji systemu, o których przeczytacie więcej niżej.

Po pierwsze - nowy ekran startowy - mamy teraz możliwość stosowania dodatkowych wielkości kafelków (duży i mały, obok poprzednio dostępnych: średni i szeroki), co w przypadku części aplikacji, na przykład takich jak pogoda, może wyglądać naprawdę imponująco. Mamy również dużo szersze możliwości personalizacji ekranu startowego: nieporównywalnie więcej kolorów i rodzajów tła. Nie stoi również nic na przeszkodzie aby tłem była nasza tapeta pulpitu.



Kosmetyczną zmianą na ekranie startowym jest również pojawienie się strzałki znajdującej się na dolnej krawędzi, której wciśnięcie spowoduje wyświetlenie pełnej listy zainstalowanych aplikacji, które teraz możemy sortować według kilku kryteriów.



Zupełnie przebudowano również funkcję wyszukiwania na ekranie startowym. Wyniki jej działania wyświetlane są w prawej części ekranu, a nie tak, jak wcześniej - na całym ekranie. W łatwy sposób możemy się również przełączać pomiędzy tym, co i gdzie ma być wyszukiwane. Przydatna może okazać się również integracja usług Bing z paskiem wyszukiwania. Szkoda jednak, że Bing nie jest w Polsce zbyt popularny - z tego powodu wyniki jego pracy nie zawsze będą pokrywać się z naszymi oczekiwaniami. Warto również zauważyć, że aktywacja funkcji wyszukiwania z prawego paska ekranowego nie przenosi nas już do ekranu startowego a jedynie wyświetla panel wyszukiwania w prawej części ekranu.



Poprawie uległ również tzw. Snap View - z jego możliwości będę mogli skorzystać teraz również użytkownicy o rozdzielczości ekranu niższej (lub mniej typowej, np.: 1280x800) niż 1378x768 pikseli. Przypominając - funkcja ta pozwala na używanie dwóch aplikacji interfejsu Modern jedna obok drugiej. Możliwa jest również kombinacja aplikacja Modern + tradycyjny pulpit.



Microsoft poprawił również szybkość działania swojej przeglądarki internetowej - Internet Explorer, obecnie w wersji 11, ma moim zdaniem szansę na zmianę wizerunku "marki" z dziurawej i ociężałej, przestarzałej przeglądarki na szybką, bezpieczną i nowoczesną.

Zupełnej przebudowie uległ sklep z aplikacjami. Moim zdaniem zdecydowanie na plus. Sprawia teraz wrażenie dużo bardziej uporządkowanego i przystępnego. Poza tym pojawiły się również nowe aplikacje: Alarmy, będący estetycznie zaprojektowanym, jednak w przypadku wielu komputerów, zupełnie bezużyteczną aplikacją, no chyba, że mamy włączony komputer 24/7, Kalkulator - aplikacja dla interfejsu Modern, która nie wiedzieć czemu nie znalazła się w Windowsie 8, mimo, że wiadomo, że "tradycyjny" kalkulator z Windowsa ma nieco zbyt małe przyciski aby można było z niego komfortowo korzystać na ekranach dotykowych. Dodano również aplikację Kuchnia, będącą wręcz skarbnicą przepisów kulinarnych. Przyczepić mogę się niefortunnie przetłumaczonej nazwy kolejnej aplikacji. Lista Lektur, bo o niej mowa, nie ma bowiem nic wspólnego z lekcjami języka polskiego, jest to jedynie lista artykułów oznaczonych przez nas jako te do późniejszego przeczytania. Microsoft zdecydował się również na dodanie pomocy dla trybu Modern (wreszcie!) w aplikacji Pomoc+Porady. Nowymi aplikacjami są również Rejestrator dźwięku, aplikacja do skanowania oraz dość rozbudowana i sympatyczna aplikacja Zdrowie i Kondycja, która pozwala nie tylko zbierać naszą dokumentację medyczną, monitorować wagę i poziom cholesterolu, pilnować diety ale także sprawdzać objawy chorób.



W Windowsie 8.1 zupełnie przebudowano również ustawienia systemowe (w trybie Modern), które są teraz nieco bardziej skupione, skoncentrowane. Sam system jest teraz również dużo bardziej zintegrowany z usługą SkyDrive, której klient, na pierwszy rzut oka niewidoczny, współpracuje z systemem bez zarzutu. Wprowadzono również wiele dodatkowych, mniej istotnych opcji, jak na przykład godziny nocne, podczas których wyłączane są powiadomienia z aplikacji.


Jeżeli zaś chodzi o tradycyjny pulpit: powrócił przycisk Start, jednak jego wciśnięcie przenosi nas, a jakże, na ekran startowy. Pod tym względem moim zdaniem Microsoft popełnił błąd częściowo ulegając naciskom użytkowników. Przez to obecnie oprócz przycisku fizycznego na klawiaturze, mamy również logo windows na pasku zadań oraz w prawym panelu bocznym… Po co trzy, a w przypadku niektórych klawiatur, aż cztery przyciski o tej samej funkcji? Dużo lepszą za to zmianą jest możliwość wyboru, czy Windows ma uruchamiać się na ekranie startowym, czy tradycyjnym pulpicie. Opcję tę możemy znaleźć klikając prawym klawiszem myszy pasek zadań, wybierając właściwości, następnie w zakładce nawigacja zaznaczając stosowną opcję.


Windows 8.1 przyniósł kilka bardziej lub mniej kosmetycznych zmian, warto go zainstalować ponieważ poprawia część z bolączek swojego poprzednika. Jego atutem jest również to, że dla użytkowników Windowsa 8 jest to bezpłatna aktualizacja.

Więcej na temat zmian w systemie znajdziecie również tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz