26 kwietnia 2013

Sabaton - Carolus Rex (2012) - recenzja płyty


Carolus Rex - edycja limitowana
Sabaton to heavy metalowa grupa powstała w 1999 roku w Szwecji z inicjatywy klawiszowca Joakima Brodéna, gitarzystów Rikarda Sundéna i Oskara Monteliusa, basisty Pära Sundströma oraz perkusisty Richarda Larssona. Do dnia dzisiejszego wydali sześć albumów studyjnych oraz jeden koncertowy. Ukazały się również dwie kompilacje utworów (w 2000 i 2012 roku).

Carolus Rex jest najnowszym dziełem grupy z Falun. Album został wydany nakładem wytwórni Nuclear Blast w maju 2012 w trzech wersjach: międzynarodowej, szwedzkiej oraz limitowanej, dwupłytowej.
Wydanie międzynarodowe od szwedzkiego różni się, jak nietrudno się domyślić, tym, że w przypadku wersji międzynarodowej, utwory śpiewane są w języku angielskim. Dodatkowo, na wydaniu tym znalazły się bonusowe utwory: In the Army Now (w edycji amerykańskiej) oraz Twilight of the Thunder God (w edycji europejskiej). Edycja limitowana składa się zaś z dwóch płyt: wersji szwedzkiej oraz angielskiej, wraz z trzema coverami: wspomnianymi wcześniej In the Army Now i Twilight of the Thunder God, a także Feuer Frei! (zespołu Rammstein).

Carolus Rex, podobnie jak poprzednie albumy grupy opowiadają słuchaczowi o historii i wojnie, jednak po raz pierwszy w historii grupy zdecydowano się opowiedzieć historię Szwecji. Z tego właśnie powodu zdecydowano się na wydanie również wersji szwedzkojęzycznej.

Sabaton podczas Swedish Empire Tour
Na płycie znajdziemy jedenaście utworów: instrumentalny Dominium Maris Baltici, The Lion From the North/Lejonet från Norden, opowiadający o rewolucyjnych taktykach Gustawa II Adolfa, Gott Mit Uns o I bitwie pod Breitenfeld, A Lifetime of War/En Livstid i Krig o skutkach wojny trzydziestoletniej, 1 6 4 8 o nieudanym oblężeniu i bitwie pod Pragą, The Carolean's Prayer/Karolinens bön o żołnierzach Karola XII, Carolus Rex o koronacji i polityce króla Szwecji Karola XII, Killing Ground/Ett slag färgat rött o bitwie pod Wschową, Poltava o bitwie pod Połtawą, Long Live the King/Konungens likfärd o śmieci Karola XII oraz Ruina Imperii o upadku Imperium Szwedzkiego.

Jeżeli chodzi o poligrafię albumu Carolus Rex, wykonano ją dość starannie, książeczka jest obszerna. Bogato ją ilustrowano a jej treść stanowi krótkie podziękowanie za zakup oraz teksty utworów. Nie ustrzeżono się niestety błędów: zawarta w booklecie mapka Europy jest dość… specyficzna… Niemiecki Frankfurt znalazł się jakimś cudem na terytorium współczesnej Polski, natomiast Warszawę zaznaczono gdzieś w okolicach Rzeszowa.

Pod względem muzycznym, do albumu nie mam zastrzeżeń, jestem przekonany, że fani Sabatonu nie będą w żadnym stopniu zawiedzeni albumem. Za rekomendację niech służy również fakt, że wydawnictwo zdobyło status złotej płyty zarówno w Szwecji jak i w Polsce. Wspomnę jeszcze, że singlem promującym album jest The Lion From The North, którego możecie odsłuchać poniżej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz