12 kwietnia 2013

turboBOX+, czyli turbodekoder n - recenzja



turboBOX +, znany wcześniej jako turbodekoder n to tuner hd telewizji satelitarnej platformy nc+ (niegdyś dekodery te były używane przez platformę n). Właściwa nazwa tunera to ADB-5720SX
Urządzenie wyposażone jest w dwa wejścia antenowe, dzięki czemu możemy jeden program nagrywać a inny oglądać w tym samym czasie. Rozwiązanie to przyspiesza również pobieranie materiałów do usług VOD. Oprócz wejść LNB na tylnej ściance tego dekodera hdtv znajdziemy oczywiście standardowo gniazdo SCART, HDMI, cyfrowe i analogowe wyjście dźwięku, gniazda component, port ethernet (do podłączenia tunera do internetu) oraz gniazdo USB (w celach serwisowych oraz do podłączenia tunera dvb-t USB).

Na ściance przedniej urządzenia znajdziemy kolejno od lewej: klapkę z logo operatora, za którą znajdziemy kartę kodową (parowana z dekoderem), następnie dość duży i czytelny wyświetlacz, na którym wyświetlane są dane na temat kanału, który oglądamy lub usługi, z której korzystamy (oprócz numeru kanału wyświetlana jest również jego nazwa). Obok ekranu znajdziemy kontroli zasilania, nagrywania oraz usług internetowych. Na prawym skraju urządzenia znajduje się komplet przycisków, umożliwiających sterowanie urządzeniem również bez pilota.

Jeśli chodzi o pilot, jest moim zdaniem nieco za lekki (niektórzy mogą uznać to za zaletę), przyciski są logicznie rozmieszczone, jedynie rozmieszczenie przycisków VOD i EPG może na początku doprowadzać do pomyłek. Pilot został wyposażony w przyciski bezpośredniego dostępu do wspomnianych wcześniej VOD i EPG (elektroniczny przewodnik po programach), usługi Portal (przycisk z ikoną domu, wymaga dostępu do internetu), informacji na temat oglądanego programu, dostępu do listy aplikacji dekodera oraz ustawień oglądanego programu (przycisk OPT, opcja ta umożliwia nam włączenie napisów, wybranie ścieżki dźwiękowej audycji oraz ustawień 3D). Znajdziemy również komplet przycisków sterujących odtwarzaniem i nagrywaniem, przycisk do szybkiego wyciszania, bezpośredniego dostępu do listy internetowych stacji radiowych, teletekstu oraz listy nagrań z dysku dekodera. Wciśnięcie żółtego przycisku funkcyjnego uruchamia aplikację WiMP, niebieskiego, przekierowuje nas do usługi VODnet, czyli internetowej wypożyczalni wideo, w skład której wchodząc między innymi takie aplikacje jak tvn player, czy HBO OD. Klawisze numeryczne zaś, oprócz oczywistego ich zastosowanie, czyli przełączania kanałów, mogą służyć do wprowadzania tekstu (tak, jak to wyglądało na telefonach, które nie są wyposażone w słownik T9 lub żaden inny).

Jak już wcześniej wspomniałem, tuner wyposażono w dysk. Jest to dysk o pojemności 500 GB. Część jego powierzchni przeznaczona jest na usługę VOD (niezależnie od tego, czy mamy wykupiony do niej dostęp), kolejna część jest przeznaczone na nagranie aktualnie oglądanego programu (pozwala to na cofanie, maksymalnie o dwie godziny, oraz pauzowanie audycji). Pozostała część przeznaczona jest na nasze nagrania. Na dysku zmieścimy 80 godzin nagrań w jakości HD lub czterokrotnie więcej w standardowej rozdzielczości.

Podłączenie urządzenie do internetu daje nam możliwość pobrania bardzo prostych gier, korzystanie ze wspomnianych wcześniej aplikacji VODnet oraz WiMP (recenzję aplikacji WiMP na komputery PC znajdziecie tutaj). Skorzystać będziemy mogli również z bardzo prostej aplikacji YouTube. Jej prostota jest niestety wadą gdyż nie można w niej korzystać z funkcji takich jak playlisty, listy ulubionych, oglądanych filmów nie można oceniać ani komentować.

Jeżeli zaś chodzi o główne przeznaczenie dekodera, czyli oglądanie telewizji, tak jak wspomniałem wcześniej, mamy możliwość wyboru ścieżki dźwiękowej oraz napisów nadawanej audycji (w zależności od nadawcy), podczas przełączania kanału wyświetlane jest pokaźnych rozmiarów logo programu. Jeśli chodzi o EPG, możemy z niego korzystać w formie tabelarycznej (poziomo) oraz w układzie gazetowym (pionowy).

Tuner, generalnie rzecz biorąc, jest dość udaną konstrukcją, który z racji na swoje udoskonalone (w porównaniu do swojego "brata bliźniaka" z mniejszym dyskiem) jest jedynym słusznym wyborem, zwłaszcza, jeśli zamierzamy również korzystać z usług internetowych takich jak WiMP, HBO OD, TVN player czy YouTube.










Najnowsze oprogramowanie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz