12 grudnia 2013

Stephen King - Czarna Bezgwiezdna Noc - recenzja zbioru opowiadań

Stephen King - Czarna Bezgwiezdna Noc
Czarna Bezgwiezdna Noc, zbiór opowiadań opublikowany w 2010 roku, którego autorem jest słynący głównie z genialnych powieści grozy, Stephen King. Jest to trzeci tego typu zbiór tego autora. Poprzednimi są Cztery Pory Roku (recenzja) oraz 4 po Północy. Książka znalazła się na liście najlepszych książek 2010 roku, opublikowanej przez Amazon (25 miejsce ze 100).

Na zbiór składają się cztery opowiadania: 1922, Wielki Kierowca, Dobry Interes oraz  Dobrane Małżeństwo. Żadne z nich nie jest do końca horrorem, chociaż oczywiście możemy się w nich doszukać charakterystycznych elementów gatunku.
Pierwsze z opowiadań, 1922 jest spowiedzią, przyznaniem się do morderstwa żony, Wilfreda Jamesa. Bodźcem do popełnienia zbrodni jest silna niechęć do zamiarów żony, która planuje sprzedać ziemię i przeprowadzić się do miasta, na co nie chce zgodzić się Wilfred. Mężczyźnie udaje się nawet tak zmanipulować syna, aby ten uczestniczył w morderstwie własnej matki. Ostatecznie kobietę morduje Wilfred, podcinając jej gardło rzeźnickim nożem, chłopiec natomiast pomaga mu w "pozbyciu się" zwłok. Decydują się na wrzucenie ich do okolicznej studni (próbując zamaskować swój występek decydują się nawet na upozorowanie wypadku, w wyniku którego ich stara krowa wpada do studni. To wydarzenie jest początkiem kłopotów bohaterów, widmo morderstwa będzie prześladować Wilfreda i odbijać się na jego psychice do końca życia.
Opowiadanie być może nie jest najlepszym, jakie dane mi było przeczytać, jednak nie jest też złe. Boli trochę jego przewidywalność. Większość czytelników znających twórczość Stephena Kinga mogłoby z łatwością przewidzieć jego zakończenie.

Drugim opowiadaniem ze zbioru Czarna Bezgwiezdna Noc jest Wielki Kierowca, którego główną bohaterką jest Tess, pisarka, która po spotkaniu z czytelnikami w bibliotece, wraca do domu skrótem, który poleciła jej bibliotekarka. Niestety na kompletnym odludziu przebija opony najeżdżając na naszpikowaną gwoździami deskę. Chwilę później pojawia się tytułowy Wielki Kierowca, który oferuje jej swoją pomoc. Gdy tylko się ściemnia, mężczyzna brutalnie ją gwałci a następnie dusi. Przekonany, że kobieta już nie żyje, odjeżdża. Po jakimś jednak czasie Tess budzi się i odnajduje ciała innych ofiar gwałciciela. Początkowo zamierza zgłosić sprawę, jednak po namyśle stwierdza, że wywoła to skandal a ludzie uznają, że sama się o to prosiła. Dlatego też postanawia użyć swoich detektywistycznych zdolności aby zemścić się na swoim oprawcy.


Dobry Interes ukazuje Dave'a Streetera, mężczyznę umierającego na raka płuc, który napotyka na pewnego człowieka - George'a Elvida, który oferuje mu przedłużenie życia o 15 lat, jeśli ten będzie mu oddawać 15% swojej wypłaty oraz przeniesie swoje nieszczęście na kogoś innego. Po namyśle Streeter wybiera Toma, swojego przyjaciela z dzieciństwa, którego potajemnie od lat nienawidzi (głównie z zazdrości). Jak się wkrótce okazuje, Elvid (anagram od angielskiego słowa devil oznaczającego diabła) dotrzymuje umowy. Streeter zdrowieje a jego życie staje się pasmem sukcesów, czego nie możemy jednak powiedzieć o życiu jego przyjaciela, Toma.
Stephen King w opowiadaniu ostro i bezpośrednio przedstawił, do czego jest zdolny człowiek, kierując się egoistycznymi pobudkami. Pokazał również do czego prowadzą lata ukrywania urazy i prawdziwych uczuć oraz zazdrości. Dla własnego dobra i wygody jesteśmy w stanie poświęcić szczęście a nawet życie innych. Często nawet i to nam jednak nie wystarcza.

Ostatnim opowiadaniem ze zbioru jest Dobre Małżeństwo, w którym poznamy doświadczone już, zdawać by się mogło, małżeństwo Darcy i Boba. Pewnego dnia, gdy Bob jest na wyjeździe, Darcy poszukując baterii w garażu odkrywa magazyny pornograficzne z sadomasochicznymi fotografiami. Pod wpływem odkrycia, kobieta "obszukuje" dokładniej garaż i znajduje małe pudełko, w którym znajdują się dokumenty ofiar seryjnego mordercy. Wstrząśnięta znaleziskiem Darcy w rozmowie telefonicznej z mężem nie jest w stanie ukryć przerażenia. Ten domyśla się, co żona odkryła i postanawia wrócić do domu. Jak potoczy się spotkanie małżonków? Warto przekonać się samemu czytając to krótkie opowiadanie.  King daje czytelnikom jasno do zrozumienia, że czasem tylko wydaje nam się, że dobrze znamy osoby, z którymi spędzamy dużą część życia, a w rzeczywistości mogą mieć kilka różnych twarzy lub być kimś zupełnie innym, niż nam się wydaje.

W Polsce Czarna Bezgwiezdna Noc ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros i dostępna jest zarówno w wersji "standardowej", jak i kieszonkowej, za naprawdę symboliczną cenę około 15 złotych i pomimo, że pierwsze dwa opowiadania ze zbioru są moim zdaniem dość przeciętne i przewidywalne to pozostałe dwa są na tyle dobre, że Czarna Bezgwiezdna Noc jest pozycją obowiązkową dla fanów twórczości Stephena Kinga.

"To było Mroczniejsze Życie, gdzie każda prawda jest napisana na wspak" 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz