16 grudnia 2013

Windows Phone 8 - funkcja Mowa - jak działa? - opis i prezentacja

Windows Phone 8, system mobilny firmy Microsoft, którego recenzję znajdziecie tutaj wyposażony jest w funkcję, o której istnieniu mogę nie wiedzieć jego początkujący użytkownicy. Jest nią Mowa, czyli możliwość obsługi telefonu przy pomocy głosu. Ustawienia funkcji znajdziemy w podmenu mowa, gdzie znajduje się również krótka instrukcja, na temat tego, jak aktywować funkcję (przytrzymanie przycisku Start). Zdecydujemy tu również, czy funkcja ma być aktywna również gdy telefon jest zablokowany, a także, czy ma być odtwarzane potwierdzenie dźwiękowe (osobiście polecam, aby obydwie opcje były aktywne).

Skonfigurujemy tu również opcję czytania na głos przychodzących SMSów. Mamy do dyspozycji opcje czytania wiadomości zawsze, nigdy, tylko przez bluetooth i zestawy słuchawkowe, tylko przez bluetooth oraz tylko zestaw przewodowy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet w przypadku aktywacji tej funkcji, w przypadku gdy otrzymujemy wiadomość tekstową, telefon informuje nas o jej nadawcy a następnie zadaje pytanie, czy ma ją przeczytać. Nie ma możliwości takiej konfiguracji, aby wiadomości były czytane bez każdorazowego potwierdzania. Po tym jak wiadomość zostaje przeczytana, mamy możliwość oddzwonienia, zakończenia lub odpisania (ta opcja jest niestety niedostępna w przypadku języka polskiego).

Poniżej możemy zadecydować, czy naszym asystentem głosowym ma być kobieta, czy mężczyzna (oczywiście nie wpływa to w żaden sposób na zakres działania funkcji). Nieco niżej wybierzemy najważniejszą opcję: język mowy. Domyślnym językiem mowy jest angielski (United States), poza nim dostępne są również niemiecki, angielski (India), angielski (United Kingdom), hiszpański (España), hiszpański (México), francuski, włoski, polski, portugalski, rosyjski oraz cztery azjatyckie języki, których niestety nie jestem w stanie odróżnić. Należy nadmienić, że aby skorzystać z języka innego niż domyślny (angielski United States), należy go pobrać i zainstalować. To z kolei wiąże się z koniecznością pobrania około 20-40 MB danych a także dość długo trwającą instalacją, podczas której nie można korszystać z telefonu. Instalacja ta traktowana jest jako aktualizacja oprogramowania telefonu. Należy również zapamiętać, że nie ma możliwości łatwego usunięcia języka mowy, więc nie warto pobierać tych, z których nie zamierzamy korzystać, ponieważ będą nam tylko zajmować miejsce w pamięci urządzenia.

Przechodząc do kluczowej kwestii, czyli samego działania funkcji, możemy:
  •  dzwonić wypowiadając komendę zadzwoń do a następnie nazwę kontaktu (w przypadku, gdy pod danym imieniem/nazwiskiem figuruje kilka kontaktów, telefon poprosi nas o sprecyzowanie, podobnie w przypadku, gdy jeden kontakt ma przypisany kilka numerów telefonu). Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy już na wstępnym etapie dokładnie sprecyzowali imię i nazwisko kontaktu oraz czy ma być to numer prywatny, służbowy czy komórkowy. Możemy również dodać na końcu komendę na głośniku, jeśli chcemy zadzwonić w trybie głośnomówiącym,

  • uruchomić aplikację korzystając z komendy otwórz (nazwa aplikacji). Funkcja ta działa prawidłowo zarówno w przypadku domyślnych aplikacji, jak i tych pobranych ze sklepu


  • korzystać z funkcji głosowych konkretnych aplikacji, w przypadku języka polskiego są to na przykład Nokia MixRadio oraz Tumblr, przy języku angielskim, sterować głosem możemy również aplikacją Wikipedia. Listę zainstalowanych aplikacji obsługujących tę funkcjonalność znajdziecie w pomocy trybu mowy (aktywujemy ją klikając znak zapytania w prawym górnym narożniku ekranu "słuchania") w zakładce aplikacje
  • przeszukiwać sieć (niedostępne w języku polskim) używając komendy find (jeśli mamy ustawiony język angielski w ustawieniach mowy)
  • wysyłać wiadomość (niedostępne w języku polskim) korzystając z komendy text + wybór kontaktu + podanie treści + potwierdzenie/edycja/anulowanie
  • notować do programu One Note (niedostępne w języku polskim) - komenda note + treść notatki. Tak utworzona notatka zawiera zarówno nagranie, jak i "wydobytą" z niego treść - bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza, że osobiście uważam One Note, ten desktopowy, za absolutny killer-app - żałuję że nie dostępna w języku polskim.


Funkcja Mowa ma zdecydowanie potencjał i może okazać się przydatna zwłaszcza podczas podróży samochodem. Nieco szkoda, że nie wszystkie jej funkcje są dostępne w języku polskim, z drugiej jednak strony należy się cieszyć, że nasz język nie został całkowicie pominięty, tak jak na przykład czeski czy niderlandzki. Warto patrzeć z nadzieją również dlatego, że nadchodząca aktualizacja do systemu Windows Phone 8.1 ma wprowadzić nowego asystenta głosowego. Jestem bardzo ciekaw o jakie funkcje zostanie on wzbogacony oraz jak będzie wyglądać jego współpraca z językiem polskim.

Krótką prezentację możliwości funkcji Mowa możecie zobaczyć na nagraniu:



Masz jakieś pytania/sugestie? Napisz komentarz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz